Tipy, ako ochrániť svoj smartfón pred hackermi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Iphone 410311_640.jpg

Telefóny sa bežne stávajú terčom hackerov. Ako tvrdí správa spoločnosti Symatec, od roku 2013 do 2015 sa zvýšil nárast útokov o 214 %. A to, aké zraniteľné telefóny naozaj sú je až desivé.

Nedávno jedna správa potvrdila, že hackerom stačí na prístup do tvojho telefónu a správ len to, že majú tvoje telefónne číslo. Ako sa teda chrániť?

Podľa Dr. Anupa Ghosha, generálneho riaditeľa bezpečnostnej firmy Invincea, môžu spotrebitelia udržať svoje smartfóny z dosahu kybernetických zločincov. Ghosh povedal, že existujú tri jednoduché veci, ktoré môže človek urobiť, aby ochránil svoj moderný telefón pred hackermi.

Použitie šifrovacích systémov pri komunikácii

photo-634069_640

V sieťovom protokole sa nachádza chyba SS7, ktorá umožňuje hackerom počúvať tvoje telefónne hovory, čítať správy a dokonca aj sledovať polohu tvojho telefónu.

Pred týmto druhom útoku je ťažké sa chrániť, keďže chyba existuje priamo v sieti, ktorá je mimo tvoju kontrolu. Avšak môžeš použiť šifrované systémy pre zasielanie správ, príkladom sú Apple iMessage, Facebook Messenger alebo Wickr Me, ktoré udržia tvoje správy a informácie v nich v bezpečí.

Existujú aj aplikácie na bezpečnosť hovorov, avšak vyžadujú, aby osoba, ktorej voláte, používala rovnakú aplikáciu. Šifrujú údaje/telefonické hovory a sťažujú ich zachytenie a analyzovanie,“ tvrdí Ghosh.

Dokonca aj keď je telefón nový, treba sa uistiť, že je operačný systém aktualizovaný

Horizon33_2016 1 25_14 54 27.png

Vždy by si mal mať operačný systém svojho telefónu aktualizovaný, aby hackeri nemohli využiť slabé miesta v starom softvéri. Mal by si sa tiež ubezpečiť, že sa aktualizuje správne, najmä pri operačnom systéme Android.

Operačný systém Android, ktorý ste dostali v zariadení od svojho operátora, môže byť zastaralý jeden deň, niekedy však aj roky,“ vysvetľuje Ghosh.

Dávaj pozor, aké aplikácie sťahuješ

Horizon33_2015 12 4_12 57 39.png

Aplikácie, ktoré si stiahneš, môžu o tebe zbierať informácie, preto je dôležité sťahovať ich len od renomovaných zdrojov. „Niektoré aplikácie zbierajú informácie o vašom pohybe, ako GPS, niektoré ťažia informácie z vašich kontaktov, niektoré môžu škodlivo pôsobiť na prístroj samotný. Takže jedna vec, ktorú môžete urobiť, je uistiť sa, že sťahujete len z obchodu s aplikáciami, čiže od zdroja, ktorý má na to poverenie,“ vyjadril sa Ghosh.

V roku 2015 Symantec zanalyzoval až 10,8 milióna aplikácií a 3,3 milióna spoločnosť vyhodnotila ako nebezpečné.

Vzhľadom na to, že Apple má uzavretý „ekosystém“ a všetky aplikácie pred tým, ako ich ponúkne vo svojom App Store poriadne skontroluje, možno povedať, že iPhony sú bezpečnejšie. Preto sa užívatelia Androidu musia uistiť, že výrobcom či poskytovateľom ich aplikácie je dôveryhodná spoločnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia